wtorek, 2 czerwca 2020

Happening

Witam wszystkich uczniów!
 
Na początku przygotowanie do lekcji:
Przygotujcie miejsce do nauki.


 Happening

 

happening forma wypowiedzi artystycznej, operująca ciągiem zdarzeń o częściowo zaplanowanej strukturze, otwarta na przypadek i improwizację, dążąca do wciągnięcia widza i uczynienia z niego współtwórcy wydarzenia.

Happening cechuje podobieństwo do wielu dziedzin sztuki — może zawierać elementy teatru, muzyki, malarstwa, rzeźby, a zwłaszcza asamblażuenvironment; charakterystyczne dla happeningu jest umieszczenie go w sytuacjach codziennego życia; autorem terminu happening [‘wydarzenie’] i zarazem twórcą pierwszych happeningów był A. Kaprow (1959); happening rozwinął się głównie w USA (Kaprow, J. Cage), RFN (m.in. W. Vostell, J. Beuys), Japonii (grupa Gutai); w Polsce happeningi aranżowali m.in. T. Kantor i J. Bereś. 

 https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/happening

Happening to taki rodzaj spektaklu, wydarzenia artystycznego, w którym artysta lub grupa osób wykonuje pewne działanie, często posiadające społeczny wymiar. Akcje zazwyczaj odbywają się w miejscach publicznych, gdzie gromadzą się duże grupy ludzi.

Pierwsze tego typu wydarzenia realizowane były w instytucjach sztuki, później jako wydarzenia w przestrzeni: miasta, ulicy, lotniska, place itp. Początkowo jako niezależna forma sztuki, z czasem jako narzędzie komunikacji społecznej czy wyraz postawy politycznej, jak również forma zwracania uwagi na jakiś problem.
 
 Uznaje się, że pierwszy w  Polsce happening zorganizował w 1960 roku Bogusław Schaeffer. Specjaliści nie są jednak w tej kwestii zgodni. Na pewno, z całą świadomością tego, czym jest happening, posłużył się nim Tadeusz Kantor i to on będzie naszym dzisiejszym bohaterem.
Jego pierwszym happeningiem był słynny "Cricotage" (Warszawa, 1965), który odbył się w kawiarni Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ul. Chmielnej w Warszawie. Przygotowywał go z gronem artystów, którzy pokazali czternaście prostych codziennych czynności, jak jedzenie, golenie się, siedzenie, wykonywane na pokaz dla obecnej publiczności.
źródło;planetaplastyki.blog

W Krakowie happening ten nosił tytuł "Linia podziału". Kiedy zafascynowani dźwiękami i ruchem widzowie nie zauważyli, że dwóch ludzi zamurowało właśnie drzwi, Kantor oświadczył, że "sytuacja jest bez wyjścia."
Kolejną realizacją był "Koncert morski" na bałtyckiej plaży w Osiekach (1967). 




 
 

List

Zdjęcie gobelinu Goshki Macugi, przedstawiającego akcję odtworzoną według happeningu Tadeusza Kantora z 1967 roku, Warszawa, 2011, fot. dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej / www.artmuseum.pl
Zdjęcie gobelinu Goshki Macugi, przedstawiającego akcję odtworzoną według
 happeningu Tadeusza Kantora z 1967 roku, Warszawa, 2011,
 fot. dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej / www.artmuseum.pl
Do happeningu "List" w 1967 roku zaangażowano siedmiu listonoszy, "funkcjonariuszy poczty". Ich zadaniem było niesienie listu niecodziennych rozmiarów (dwa na czternaście metrów) z Poczty Głównej przez ulice Warszawy. Listonosze byli ubrani w mundury pocztowe, a pochód odbywał się pod eskortą milicji. Wydarzenie trwało dwie i pół godziny, a zakończyło się w Galerii Foksal, do której szczęśliwie dotarł list zaadresowany do Galerii.
W Galerii czekała publiczność, informowana na bieżąco o przebiegu tej części happeningu, w której brali udział listonosze. Zgromadzeni w pewnym momencie wyciągnęli swoje prywatne listy i zaczęli czytać je na głos.
Zbigniew Gostomski wspominał:
"Na trasie biegu Kantor ustawił sprawozdawców, którzy mieli komentować to zdarzenie, jakby chodziło o mecz piłki nożnej. Ja byłem ostatnim ze sprawozdawców, który zapowiadał ‘wejście’ listu do Galerii Foksal, jakby to chodziło o piłkę, która wpada do bramki".
A to relacja jednego ze sprawozdawców:
"Proszę państwa, zbliża się decydujący moment, list jest już przy Klubie Dziennikarzy, przeszedł mimo, zmęczeni listonosze przystają na moment (…) list znów rusza naprzód, listonosze emeryci są znowu w fenomenalnej formie, list mija mnie galopem, szybki bieg wypadków zmusza mnie niestety do opuszczenia stanowiska, kończę…"
 
 
W współczesnym świecie mamy kilka rodzajów happeningów. Oto one:

 

Hyde park - stworzenie przestrzeni , w której każdy może zabrać głos i się wypowiedzieć.

Masa krytyczna - przejazd na rowerach na określonej trasie z transparentami lub innym rodzajem wspólnego oznakowania rowerzystów i rowerzystek. 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.