SZTUKA LUDOWA
Sztuka ludowa to sztuka społeczności wiejskiej, silnie związana z życiem codziennym, naturalnymi rytmami przyrody, pracą na roli i w gospodarstwie. Zaspokajała potrzeby artystyczne, duchowe i praktyczne społeczności lokalnych, dając poczucie przynależności i odrębności w stosunku do innych regionów.
https://epodreczniki.pl/a/sztuka-ludowa
operon/multiteka
Stroje ludowe
Dekoracje ludowe
Popularną i charakterystyczną dla danego regionu formą sztuki ludowej jest ornament - powtarzający się motyw złożony z drobnych stylizowanych elementów geometrycznych, roślinnych, figuralnych przybierający formę pasową, ramową.
Jednakże, sztuka ludowa to nie tylko architektura, rzeźby, stroje, ale
także elementy wyposażenia wnętrz. W chatach, z czasem, oprócz
niezbędnych sprzętów zaczęły pojawiać się motywy dekoracyjne. Zapoznaj
się z nazwami wybranych dekoracji ludowych i ich objaśnieniami.
- Klapok – kolorowe koło ozdobione wycinankami z dołączonymi zwieszonymi taśmami, zwanymi ogonami, przyczepiane do belki stropowej.
- Kodra – prostokątna, łowicka wycinanka o poziomym ułożeniu, przedstawiająca motywy kwiatowe, zwierzęce lub sceny rodzajowe z życia wsi.
- Makatka - niewielka tkanina dekoracyjna zawieszana na ścianach lub rozkładana na meblach; makatka ludowa o tematyce świeckiej, rzadziej religijnej, stanowiła częsty element kuchennego wnętrza; była najczęściej wyszywana i uzupełniona napisami: pozdrowieniami, życzeniami, sentencjami.
- Pająk - przestrzenna, barwna konstrukcja przypominająca żyrandol, zawieszana pod sufitem przed nadejściem Nowego Roku w celu zapewnienia w nim obfitości i szczęścia.
- Podłaźniczka – przyozdobiony czubek jodły, świerku lub sosnowa gałąź, zawieszane pod sufitem jako ozdoba podczas świąt Bożego Narodzenia.
Symetria w dekoracjach ludowych
W dekoracjach ludowych często wykorzystywano symetrię. W kompozycji symetrycznej występuje jedna lub więcej domyślnych osi symetrii, która dzieli płaszczyznę na części będące do siebie bardzo podobne. W dziełach można zaobserwować pewne celowe odstępstwa od idealnej symetrii, które mają wnieść elementy ruchu, życia, ale kompozycję taką nadal nazywamy symetryczną. Nie widzimy tam odbicia lustrzanego względem osi pionowej – występują różnice, np.w rozmieszczeniu owoców na drzewach, kolorystyce i wyglądzie koszy czy pasów na spódnicach, ale kompozycja nadal jest symetryczna.
https://epodreczniki.pl/a/sztuka-ludowa---symetria-w-kompozycji-projektuje-zakladke-do-ksiazki/D2RUyElwm MOTYWY DEKORACYJNE
W sztuce ludowej zasadniczą rolę odgrywały motywy dekoracyjne tutaj dowiesz się więcej o nich:Warsztat Twórcy ludowego:Wycinanka
SPRÓBUJ WYKORZYSTAĆ KTÓRYŚ Z MOTYWÓW SZTUKI LUDOWEJ I STWORZYĆ np,:
-pisankę
-serwetkę-wycinankę na świąteczny stół
Jeśli nie obchodzisz świąt lub po prostu chcesz -możesz zrobić np:
-ozdobić kubek,poduszkę, torbę
-zaprojektować okładkę zeszytu
oto przykład:
-
https://epodreczniki.pl/a/sztuka-ludowa Tak naprawdę możesz zrobić WSZYSTKO ważne aby motyw sztuki ludowej wystąpił na twojej pracy :)
miłej pracy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.