poniedziałek, 8 maja 2023

Temat: Inspiracja twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

Temat: Inspiracja twórczością Stanisława Wyspiańskiego.




Stanisław Wyspiański, Róże, Projekt do polichromii kościoła Franciszkanów w Krakowie | 1897, Muzeum Narodowe w Krakowie
















 Stanisław Wyspiański urodził się w 1869 r. w Krakowie, zmarł w 1907 r. w tym samym mieście. Był jednym z najbardziej wszechstronnych polskich twórców okresu Młodej Polski. Pisał wybitne dramaty, był poetą, malarzem, grafikiem, architektem, projektował dekoracje teatralne, witraże i polichromie. Pod koniec lat 90. XIX w. zaprojektował i częściowo wykonał polichromię w kościele Franciszkanów w Krakowie – złożoną z motywów geometrycznych, kwiatowych i heraldycznych, a także  witraże bł. Salomei i św. Franciszka oraz Boga Ojca (zatytułowany Stań się). Wyspiański malował także piękne portrety i pejzaże w technice pasteli. Współpracę z Teatrem Miejskim w Krakowie nawiązał jako malarz i dekorator.



Stanisław Wyspiański to artysta, w którego twórczości występuje bodaj największa różnorodność kwiatów. Podkreśleniem tej słabości do kwiatów było wielokrotnie umieszczanie ich na portretach czy czynienie z nich ornamentów wnętrz. do tego celu, nawet jeśli rośliny były stylizowane. Artysta potrzebował jakiegoś prywatnego wzornika, zbiorku rysunków kwiatów, które będą dostępne w pracowni przez cały rok, nie tylko w porach kwitnienia. w ramach pracy nad polichromią do kościoła franciszkanów w Krakowie, Wyspiański komplementował własny szkicownik -zielnik.


   Stanisław Wyspiański, Kosaciec: cztery kwiaty rozwinięte i pąk [w:] „Życie: tygodnik illustrowany, literacko-artystyczny, społeczny i naukowy”, Rok 2, 1898, nr 44Stanisław Wyspiański, Kosaciec: cztery kwiaty rozwinięte i pąk [w:] „Życie: tygodnik illustrowany, literacko-artystyczny, społeczny i naukowy”, Rok 2, 1898, nr 44

W kwiecie dusza zamknięta. Motywy roślinne w twórczości Stanisława  Wyspiańskiego » Niezła sztuka 

 

Fragment okładki „Warszawianka” Wyspiańskiego, 1903  

                                       Stanisław Wyspiański, Kwiat wiśni, 1902-1903


 



Dziewanna, 1896 / Muzeum Narodowe w Warszawie / Stanisław Wyspiański









środa, 25 stycznia 2023

Płaskorzeźba z masy solnej. Anioł .

 Witam was :)


Potrzebne materiały do lekcji:

1 szklanka mąki 

1 szklanka soli

Pół szklanki wody 

Miska

Wałek do ciasta

Podkładka


Na początku przygotuj wszystkie potrzebne materiały do zrobienia masy solnej:



Następnie wszystkie produkty umieść w misce i połącz że sobą 


Wyrób ciasto aby miało taką konsystencję 

Przygotuj podkładkę, Wałek do ciasta 

Rozwałkuj masę solna i wytnij z niej kształt dowolnego anioła tutaj jest miejsce na Twój indywidualny projekt i pomysł pracy:)