Vincent van Gogh pochodził z Holandii, tworzył przede wszystkim we Francji.
W swoich wczesnych obrazach, ilustrujących życie biedoty, stosował dość ciemną, ponurą tonację barwną. Po przyjeździe artysty do Paryża i zetknięciu z obrazami impresjonistów w jego twórczości pojawiły się jaśniejsze barwy. Pomimo jasnych, czystych barw, mimo pogodnych przeważnie motywów, wszystkie dzieła van Gogha mówią o jego bolesnych przeżyciach. Kształty natury są zdeformowane, tony barwne spotęgowane, przerysowane, czasem odrealnione, faktura bardzo wyraźna, uzyskana często przez gwałtowne pociągnięcia pędzla, wibrująca i nerwowa. W niektórych obrazach, mimo czystej gamy, uderza obecność czerni dramatyzującej kompozycję. Linia jest raz ledwo wyczuwalna na styku sąsiadujących plam, innym razem mocno widoczna, o nieregularnym biegu, zarysie płynnym, falistym, zróżnicowanej grubości.
Vincent van Gogh, Słoneczniki, 1889 r.
Vincent van Gogh, Czerwona winnice (1888r.)
Vincent van Gogh, Dwa ścięte słoneczniki, 1887 (Istnieje 11 wersji tego tematu)
Vincent van Gogh, Kawiarniany taras w nocy, 1888 r.
Vincent van Gogh, Autoportret przed sztalugą, 1888 r.
Dzięki obecnej technologii powstała animacja obrazu "Gwieździsta noc". Jesteśmy pod jej wielkim wrażeniem. Te kolory i charakterystyczna dla van Gogha linia o kształcie przypominającym wir, sprawia, że mamy wrażenie jakby wszystko wokół nas wirowało i falowało, a niebo pulsowało światłem gwiazd.
„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.
Twój Vincent - making of: ożywianie malarstwa Vincenta van Gogha
kilka arkuszy z bloku rysunkowego<mogą być to kartki ksero;
ok 1m sznurka średniej grubości <mogą być sznurówki>
ołówek;
nożyczki;
klej magiczny;
czarna farba plakatowa<może być inny kolor>;
odrobina gęstego szamponu;
tackę ze styropianu albo stary talerzyk;
małą prostokątną gąbkę;
wilgotną ściereczkę do wycierania rąk,
gazety do podłożenia pod pracę
Wykonanie matrycy:
Na arkuszu z bloku technicznego wykonajcie nieskomplikowany szkic, może to być kwiat, postać, drzewo - to co chcecie :)
Na linie rysunku nanieście klej, a następnie układajcie na nich odpowiednio przycięte kawałki sznurka. W miejscach, gdzie linie się krzyżują sznurek należy przeciąć.
Matryca gotowa do wykonania odbitki będzie wtedy, kiedy cały rysunek wraz z ramką stanie się wypukły.
Wykonanie odbitki:
Na tacce lub talerzyku rozprowadźcie niewielką ilość czarnej farby z dodatkiem szamponu.
Na sznurkowe linie rysunku starannie nanieście gąbką niewielką ilość farby. Pamiętajcie by zrobić to w miarę szybko, żeby farba nam nie wyschła.
Do matrycy delikatnie przyłóżcie arkusz papieru (możecie go przyłożyć dodatkowo deską lub grubą książką), a następnie mocno przyprasujcie wszystko dłonią.
Odbitka graficzna jest już gotowa. Możecie takich zrobić dowolną ilość w dowolnym kolorze.
Dzisiaj opowiem wam o grafice, czyli jedynej dziedzinie sztuki, która pozwala na uzyskanie większej liczby takich samych prac.
Grafika pozwala artyście wykonać dzieło w dowolnej liczbie egzemplarzy, z których każdy ma wartość oryginału. Zetknęliście się z nią na pewno już jako małe dzieci. My pamiętamy czasy, kiedy to rodzice wycinali nożykiem w połowie ziemniaka wzór, który następnie malowaliśmy farbami i odbijaliśmy
Grafika może być artystyczna i użytkowa
grafika artystyczna:
Wyróżniamy trzy główne rodzaje techniki graficznej: druk wypukły, druk wklęsły oraz druk płaski.